Kuzey MUHTAROĞLU

İş yaşamım 7 yaşımdayken babamın lokantasında bulaşık yıkayarak ve garsonluk yaparak başladı. 17 yaşımda yine ailemin kurduğu konfeksiyon şirketinin yarı zamanlı çalışanı oldum. 22’imde üniversitenin işletme bölümünden mezun olduğumda yaklaşık beş yıllık iş tecrübem vardı. O sıralar, kazandığımın farkında olmadığım beceriler yaşamın geri kalanında çok işime yaradı, yarıyor. Üniversiteyi bitirdiğimde orta ölçekli bir işletme olan aile şirketinde bir süre çalıştıktan sonra profesyonel iş yaşamına geçiş yaptım.

İlk profesyonel deneyimim, ülkenin önde gelen medya ve telekomünikasyon gruplarından birinin iç denetim bölümünde uzman yardımcılığıyla başladı. Sonrasında, uluslararası alanda faaliyet gösteren bir perakende şirketinin İç denetim ve kalite güvence bölümlerinin yöneticiliğini yaptım. İç denetim mesleği, bir kurumun finanstan operasyona tüm fonksiyonlarını anlamayı, analiz etmeyi gerektiriyor. Organizasyonları daha iyi anlamak için, çalışırken işletme yüksek lisansı yaptım. Bir yandan da CIA (Certified Internal Auditor / Sertifikalı İç Denetçi) olmak için sınavlara hazırlandım. 2010 yılında hem CIA olmaya hak kazandım hem de yöneticisiz organizasyonlar hakkında yaptığım çalışmayla yüksek lisans eğitimimi tamamladım.

Çalıştığım kurumun bağlı olduğu grup, iç denetim yapısını değiştirmeye karar verdiğinde, bana grubun Polonya’da, 5 doğu Avrupa ve bir Asya ülkesinin denetiminden sorumlu olacak ofisin kurulması için görev verdi (Polonya, Rusya, Çekya, Slovakya, Ukrayna, Kazakistan). 6 ülkenin grup şirketlerinin denetiminden sorumlu bölge ofisini kurup yönettim.

Belirli bir süre profesyonel yaşama ara verip, Paris’te bir fotoğraf enstitüsünde fotoğrafçılık alanında yüksek lisans yaptım. Fransızca öğrenmek üzere eğitim aldım. Yurtdışında iş yaşamında ve eğitimde geçirdiğim sürede farklı kültürlerden insanlarla çalışma, proje geliştirme imkanı buldum. Gerek çalıştığım ortamların gerekse uğraş alanım olan fotoğrafçılığın, yaşam içinde ve organizasyonlarda olan biteni kavramada bana büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’ye döndükten sonra ülkenin iki farklı, büyük zincir eğitim kurumunda iç denetim, operasyon ve finans alanlarında yöneticilik yaptım. Bu süre zarfında, eğitim kurumlarının örgüt yapısı, operasyonları, süreçlere ilişkin riskleri, finansal yapılanmaları, Türkiye’deki eğitim sisteminin dünya içindeki konumu gibi konuları kavrama ve analiz etme şansı buldum.

Evliyim, bir kız çocuk babasıyım. Erken yaştan itibaren içinde bulunduğum iş dünyası ve edindiğim tecrübe bana başta kendi kızım olmak üzere tüm çocukların ilgi alanlarına göre yaşayarak, üreterek, sorumluluk alarak yetişkinliğe erişmeleri gerektiğini gösterdi. Tüm çocukların hakkettikleri becerileri kazanmasına katkı sağlamak için V&L Partners içinde aldığım sorumlulukla çalışmaya devam ediyorum.