HomeServet ÖZKÖK

Aile evinden ayrılıp da Özel Işık Lisesine başladığım yıllardan itibaren “Çocuk, okul yaşamı, gelecek planı, yönetim” kavramları ilgimi çekmişti hep. 6 yılımı, çocukluk ve ilk gençlik yıllarımı geçirdiğim Özel Işık Lisesi’nden sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde devam etti eğitim hayatım. Hala Mekteb-i Mülkiye kültürünün içinde yer alan “kıdeme ve bilgiye saygı” kavramları hayatımın her döneminde önceliğim oldu.

1988 yılında lisans eğitimimi tamamladıktan sonra yapılan giriş sınavını kazanarak Maliye Bakanlığı bünyesinde Gelirler Kontrolörü olarak görev aldım. Üç yılın sonunda hayatımda yine bir sınav vardı: O 1. Olarak ve Eğitim Grup Başkanlığında çalışmaya başladım.  Eğitim Grup Başkanlığında bulunduğum 15 yıl boyunca genç müfettiş adaylarının yetişmesinde ve farklı meslek gruplarının eğitilmesinde aktif rol üstlendim.

Aynı dönemde OECD bünyesinde düzenlenen eğitim programıyla 17 üye ülkenin müfettişlerinin eğitimlerinin verilmesinde görev aldım. Bu dönemin farklı kültürleri tanımak, birlikte iş yapabilmek, dünya ölçeğinde öncelikleri görebilmek ve ihtiyaca uygun çözümler üretebilmek açısında son derece öğretici olduğunu düşünüyorum.

1998 – 2000 yılları arasında Maliye Bakanlığı’nın burs kazandım ve Amerika Birleşik Devletlerine gittim. ABD’nin önemli bir araştırma üniversitesi olan University of Illinois at Urbana – Champaign de Finans Yüksek Lisansımı tamamladım. Yüksek lisans sırasında Vergi Muhasebesi konusunda yazmış olduğum kitabın şu anda da birçok üniversitede ders kitabı olarak okutuluyor olmasından büyük mutluluk duyuyorum.

Maliye Bakanlığında görev aldığım uzun yılların birçok açıdan öğretici olduğunu düşünsem de özel sektördeki yüksek hareketliliğin kişisel tarzıma daha uygun olduğunu düşünüyordum. Bu yaklaşım sonucunda bakanlıktaki görevimden ayrıldım. 2007 yılında uluslararası denetim ve danışmanlık firması KPMG’de Direktör olarak çalıştığım yıllarda fokus alanımı Türkiye’deki özel öğretim kurumları oluşturmaya başlamıştı. Bu odaklanma durumu ülkedeki özel öğretim yapılanmasını, tarihsel gelişimini, finansal analizlerini, veli / öğrenci ekseninde de inceleme sonucunu ortaya çıkardı.

2010 yılının başından itibaren ülkenin farklı ve saygın zincir eğitim kurumlarında Genel Müdür, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi unvanları ile çalıştım.

Uzmanlık alanlarım, şirket birleşmeleri, şirket bölünmeleri, kurumsal yatay ve dikey büyüme, stratejik planlama, risk yönetimi ve mali analiz başlıkları… Yaklaşık 10 yıl boyunca Bahçeşehir Üniversitesinde yüksek lisans seviyesinde finans dersi ve eğitim yöneticileri için finans sertifika eğitimleri verdim. Kurumsallaşma ve sürdürülebilirlik konusunda çeşitli araştırmalar yaptım ve makaleler yazdım.

Eğitim kurumlarının hem yönetimsel hem de mali açıdan doğru kurgulara sahip olmadan yaş alamayacağını, sektörde süreklilik sağlayamayacağının farkında olarak Value & Leadership’i kurdum. Uzun yıllara ve farklı deneyimlere dayanan iş yaşamı gerçeklerini ve gereklerini iş dünyasının genç adayları ile paylaşarak mentorlük yapmaya devam ediyor ve her anlamda sürdürülebilir eğitim kurumlarının ülkemize kazandırılmasının gelecek açısından stratejik önem taşıdığına inanıyorum.